sobota 22. února 2014

Jak prolomit ledy

Vítám Vás na prvním příspěvku v češtině, který je nejen pro angličtináře, ale i pro učitele jiných jazyků.


Hned pro začátek se podívejte se na tento můj personalizovaný wordle a dozvíte se něco víc o mně. Zkuste vymyslet takové otázky, na která bych mohla odpovědět těmito slovy.

2 - Barcelona - 2000 - Netopýr 


Co takhle třeba: Kde jsi byla na poslední dovolené? Kdy jsi maturovala? Kolik máš domácích mazlíčků? Jaké je tvoje oblíbené zvíře?
Hmmm?!? Limnos, Řecko.   Ehm, v  roce 1995.   Pes přeci!   Žádného.

Tak zkuste hádat dál :)


Jistě, vím, tohle není první icebreaker vašeho života. Jaké aktivity používáte vy se svými studenty? Podělte se s námi!

A proč vlastně téma icebreakers na konci února? Často víme, že je musíme použít na začátku nového kurzu, ale ve skutečnosti bychom je měli použít i opakovaně během kurzu. A to nejen kurzu skupinového, ale i v kurzech s jedním studentem nebo se dvěma kolegy z práce.
Kolikrát se vám už stalo, že studenti ani v polovině kurzu neznají jména ostatních, jako klíště se drží jednoho partnera pro párovou práci a zasedacího pořádku jako ve škole? Kolikrát už jste zjistili, že po několika měsících práce se studentem vidíte úplně jiné cíle a potřeby než po první hodině a první analýze potřeb? Kolikrát už jste zažili, že po vánocích začíná klesat motivace i účast v hodinách?

Nezapomeňte tedy použít tyto aktivity a …

  • Prolomíte ledy (a jen tak budete úspěšní při první hodině a uděláte dobrý první dojem)
  • Poznáte své studenty (a jen tak můžete personalizovat cíle/ látku/ učebnici/ metody i feedback studentům)
  • Dovolíte studentům skupinového kurzu, aby mohli poznat navzájem jeden druhého (a jen tak můžete navodit příjemnou atmosféru a naplno využívat komunikativní materiály a výhody párové a skupinové práce)
  • Umožníte studentům, aby se dozvěděli spoustu věcí o vás (jen tak můžete navázat a zapracovat na vztahu/rapport se studenty)
  • Rozhýbete dynamiku skupiny
  • Zapracujete na rozvoji interpersonální inteligence své i vašich studentů (viz Gardner

Proč používáte icebreakers vy? Jakou roli hrají ve vašich hodinách.

Podělíte se s námi s aktivitami, které používáte vy? Tady je mých deset vyzkoušených aktivit.

  1. Já jsem Katka, ty jsi Katka
Variací na aktivitu, kterou jsem představila na začátku postu je aktivita, při které vybídnete studenty k tomu, aby sepsali pět otázek, které se vás chtějí zeptat. Osobní otázky dovoleny! Připravte si jmenovku na stůl se svým jménem. Potom vyberte jednoho studenta, dejte před něj jmenovku, představte ho svým jménem. Jeho úkolem je odpovídat na všechny otázky, tak, jako by byl vy, tedy učitel. Na konci můžete shrnout některé informace a uvést je na pravou míru, nebo taky ne … ale hlavně, užijte si to a nebojte se zasmát sami sobě J

  1. Lež jako věž
Studenti pracují individuálně a připraví si 5 ano/ne otázek, které by se chtěli zeptat ostatních (nebo 5 otázek, které by chtěli, aby se jich zeptali jiní). Pak pracují v párech a ptají se a odpovídají na otázky. Pozor, na každou otázku musí odpovědět „Ano“, ať je pravda jakákoli a doplnit /smyšlené/ detaily.

Ptáte se, proč využívat aktivity, ve kterých se nedozvíte pravdu? Naučte studenty, že je vítané, aby používali cílový jazyk, aniž by nutně prezentovali sami sebe, svoje znalosti fakt a názory. Naučte je, že je v pořádku používat fantazii a užít si hodinu - spíš než se nervovat tím, jestli jejich názor na Evropskou unii je správný nebo ne.

  1. 2 + 1
Studenti si připraví tři věty o sobě, dvě jsou správné, jedna je chybná. Přečtou je ostatním, ti hádají, které tvrzení je nepravdivé.

Nezapomeňte procvičit takové gramatické věty, které potřebujete, např. 1 věta o minulosti, 1 věta o přítomnosti, 1 věta o budoucnosti. Nebo připravte začátky vět, např. v angličtině by to mohly být následující věty pro procvičení gerundia/infinitivu: I hate …., I would like …., I am keen on …

  1. Šťastné číslo
Poproste studenty, aby si zapsali na papír svoje oblíbené číslo (nebo číslo, které je první napadne). Až potom oznamte, že se studenti musí představit skupině a říci tolik vět o sobě, kolik ukazuje číslo, které si poznamenali.

Nezapomeňte si připravit nějaké nápovědy (témata, klíčová slova), která pomohou těm nešťastníkům, jejichž číslo je opravdu vysoké.

Varianta: Obvykle hraji tuhle hru jinak. Připravím si roli toaletního papíru a s vážnou tváří poprosím studenty, aby si vzali tolik ústřižků, kolik budou dnes potřebovat. Prodejte situaci! Potom se musí student představit tolika větami, kolik ústřižků si vzal. Pište si, že alespoň jeden si bude chtít utrhnout opravdu dlouhý kus papíru! U této aktivity pouze zvažte, nakolik se hodí pro konkrétní skupinu a jak dobře se s ní cítíte vy sami J

  1. Najdu tě?
Rozdejte papírky studentům. Jejich úkolem je doplnit tvrzení „Chci najít někoho, kdo …“, např. Chci najít někoho, kdo nikdy neviděl Eiffelovku na vlastní oči. Studenti se potom prochází po třídě a pomocí otázek hledají jednoho studenta, který odpovídá jejich tvrzení. 

  1. Krátké odpovědi
V angličtině ráda používám aktivitu, kdy napíšu na tabuli pouze krátké odpovědí (Yes, I am. No, I´m not. Yes, I have. No, I haven´t. Yes, I do. No, I don´t….) Studenti musí klást otázky tak, abych mohla odpovědět některou z krátkých odpovědí. Ty postupně odmazávám z tabule. Když použijeme všechny odpovědi, studenti pracují v párech a ptají se jeden druhého. Kdo z nich rychleji vyčerpá všechny krátké odpovědi?
Tato aktivita se ale skvěle hodí i pro kurzy s jedním studentem a hlavně – pomocí této aktivity snadno zjistíte i to, jaké gramatické struktury zvládají a které je potřeba zařadit do plánu kurzu. Skvěle tedy propojuje icebreaker a analýzu potřeb studentů.

Jak byste tuto aktivitu mohli použít pro jiné jazyky než angličtinu?

  1. Vítej mezi námi
Studenti stojí uprostřed učebny. Řekněte dvě možnosti, např. káva a čaj, a ukažte postupně do dvou rohů učebny, např. káva napravo, čaj nalevo. Studenti si vyberou jednu možnost a rozmístí se po učebně podle preferencí. Pak mají 30 vteřin, aby se ve skupině bavili na dané téma, např. Piješ kávu s mlékem nebo bez? Je lepší kapučíno nebo latte? Pak oznamte další téma, např. film nebo kniha…

Nezapomeňte zařadit i otázky spojené se studiem jazyka, např. poslech nebo čtení? gramatika nebo mluvení? Filmy v angličtině nebo s českými titulky? 

Jaká jiná témata jste zařadili?

  1. Vennův diagram
Že jste o něm ještě neslyšeli? Tak se podívejte sem. Nakreslete ho na tabuli. Rozdělte studenty do párů a dejte jim 3 minuty na to, aby našli alespoň 3 věci, které mají shodné. Fyzický popis a oblečení jsou zakázané!


  1. A teď tu bude ticho
Studenti pracují ve dvojicích. Ptají se navzájem otázky, ale nemohou mluvit, pouze psát a vyměňovat si papír. Po chvíli změňte páry.


  1. Testík na začátek
Pokud už v kurzu nějakou chvíli učíte nebo pokud s vámi pokračují studenti z minulého kurzu, nezapomeňte je řádně otestovat J Uveďte je do situace. Nyní je čeká první test semestru. Potřebují papír a tužku, pracují samostatně. Test je ale o vás. Ptejte se otázky na sebe, např. Kde jsem se narodila? Jaká je moje oblíbená barva? Určitě jste jim za předchozí týdny a měsíce o sobě řekli spoustu věcí. A nezapomeňte test vyhodnotit. Co třeba fidorka pro vítěze?


 Vyzkoušíte některé aktivity? Jak jste aktivitu konkrétně připravili? Jaké informace jste zahrnuli o sobě/ o studentech? Jak se aktivita podařila? Dejte nám vědět.

Využijte tento blog proto, abyste mohli sdílet co nejvíce aktivit, které se vám osvědčily a které určitě dokážeme přenášet do různých cizích jazyků.



On the same wavelength

What makes us feel really good in one course and rather uncomfortable in another (very similar) class? Why are you an excellent teacher (the best teacher ever even) for students in course A but a mediocre teacher in course B?  


I believe that one of the skills which you should develop once you have mastered basic teaching techniques and principles is the skill of building rapport with your students.


What do you associate with the word “rapport”? How good are you at establishing relationship with your students? What techniques do you use to build the rapport? 

Take the word R.A.P.P.O.R.T. and try to find one key word for each letter of the word, e.g. R for respect. Would you like to share it with us?

If you ask what rapport means for me, I believe it is the skill to create a positive T-S(s) relationship. However, it is not only important to break the ice, make positive first impression and start the relationship in the first lesson. It is more vital to know how to keep and “maintain” the relationship during the course. Often we are masters of first lessons but then our energy and effort levels decrease and we gradually lose touch with the students.

For me, rapport is about the willingness and ability to create links between you and the student(s).  Simply tune into your class and what they tell you about themselves. Be there. Be on the same wavelength. At the same time you must work hard on creating the link between the student and the language itself. Rapport means motivating students to study hard, to love the language, to work toward the aims of the course. If you manage to create positive rapport with your students, your students will enjoy playing games, listening to difficult recordings and do homework even though they tend to believe translation and drills are a must. As well, you will enjoy teaching in a similar class more and as a result, you will be willing to invest more into the class … more energy, more time, and creativity. Am I being too optimistic here?

What about you and the ability to build rapport with your students? Take our quiz. Look at the areas below and add a smiley or a frowny to see which areas you are really good at and which areas you should focus on in your next lessons.

  • I enjoy teaching.
  • I am dynamic and energetic in the classroom.
  • I always learn my students´ names in the first two sessions.
  • I always plan my first lessons to make good first impression.
  • I get students close to each other.
  • I smile a lot.
  • I make eye-contact with my students.
  • I always learn something about my students, remember things and ,use the information“ later to personalize my teaching.
  • I teach language my students need.
  • I respect my students.
  • I make sure all learners in a group participate.
  • I reward and praise students´ contributions.
  • I give positive feedback frequently.
  • I avoid negative correction if possible and cater to lower students´ fear of making mistakes.
  • I use humour in the class. I can make fun of myself.
  • I switch off my autopilot and prepare elements of surprise and variety.
  • I use email, blogs to be accessible to my students.
  • I arrive to the class earlier to talk to my students and socialize.
  • I make my lessons learner-centred.
  • I can admit I also make mistakes and do not know all the answers.
  • I always plan my lessons.
  • I am good at starting each lesson in an interesting and challenging way (warmer, lead-in).
  • I am willing to talk about myself and share my own personal stories.
  • I rearrange the classroom seating according to the specifics of the class.
  • I move a lot around the classroom.
  • I can use the technique of mirroring if necessary (e.g. one-to-one classes). 
Would you like to add more rapport-related tips?
How do you establish rapport with your students?
What are your strengths and weaknesses?

neděle 2. února 2014

Short, Shorter, Shortest

I have decided to prepare a short post on very short activities that I have used (and recycled) recently in my classes.

You can use these activities …
to warm your students
… as a cooler
… if you have only 5 minutes left at the end of the lesson and do not want to start any new textbook material
to recycle specific language areas and topics
…  to activate your students
to show your students English is fun!

… and for many other reasons.


Call my bluff

Students (or e.g. fast finishers) look up a word in a monolingual /English only/ dictionary. It should be a word they think the other students won´t know. They prepare three definitions of the word, only one of which is true. Then they present all the definitions to the class and others decide which is the correct defnition. It is a good way to make your students like monolingual dictionaries J

  • Which words have your students learned this way?

Things, People, Topics …

Quickly prepare cards with different categories or topics, e.g. things which are bigger than an elephant, people who wear uniforms, things people usually dislike, animals which have four legs …
Distribute one card to each student. They cannot show the card to their partner. Their first task is to write about five words that match the category/the topic. Then they read the list of things to their partner.  B has to guess the name of the category or topic. E.g. snake, cactus, camel, sun – desert.

  • Can you share some other topic areas with us?

Rhymes

Each students is given a word card and asked to think of a word that rhymes with the word on it. E.g. your card reads “mess”. You say: “The word on my card rhymes with /guess/”. Other students in the group have to discover what the original word is, but they have to ask questions only, e.g. “Is it something women wear?” “No, it isn´t a dress”. “Is it something people who work as managers feel?” “No, it isn´t stress.” …

  • By the way, which words are good starters?

Changing sentences

Choose one sentence from a text you have read or for example a grammar exercise you have done. Write the sentence on the board.
Ss come to the board one by one. They can change one word at a time, but the grammatical structure must be correct.

  • Can you share the original and the final sentence with us? Was it difficult for your students?

Write down as many words as you can

Students have 1 or 2 minutes to write down as many words as they can which melt/which are green/which people collect, which are dangerous

  • Which categories based on your coursework have you come up with?

Personal Bingo

Prepare a bingo sheet (3 x 3 grid). Add personal questions or prompts or let students fill it in themselves. You can make them use certain structures, e.g. If .. If you found a wallet, would you return it to the police? Or present perfect: Have you drunk three cups of coffee today?
 Ss mingle and ask questions. When someone answers yes, they write down their name. When they get 3 acroos, diagonally or down, they shout bingo.

  • Can you share your bingo sheets with us?


Mime an action

We all know the activity based on miming words, collocations, phrasal verbs, verbs. Have you ever asked your students to mime full sentences e.g. from a grammarbank or a serious gapfill exercise?
E.g. I wish I was taller. I wish you had told me the truth. I wish I hadn´t bought those shoes.
It is an interesting way to recycle the target language and since the students have just done the sentences in a series of controlled grammar exercises, the task is both fun and manageable.

  • Which exercises/sentences have you selected to challenge your students?

Hidden sentence

Two students come and sit at the front of the class. Each student is given a sentence on a card. They do not show their sentences to each other. They start a conversation (you can give them a topic if you wish). They have to guide the conversation in such a way that they can use the sentence on their card. Other students listen and try to guess the hidden setnences.
I use functional language phrases or phrases from the listening material (tapescript), e.g. I´m sorry to hear that. What was it like? Is there anything you´d like to try? And did you? That´s amazing.

  • Have your students managed to use it? What about the rest of the class? Were they listening “actively”?

Things in common

Students work in pairs. They talk to one another. They have only 3 minutes to find out 10 things they have in common. They cannot include things which are “visible”. The list must be based on questioning. You can of course play the game in 1-2-1 class as well.

  •  What was the most interesting thing you learned about your student this way?

Liar, liar

Students prepare a list of questions, e.g. practising a given structure. They work in pairs and ask each other the questions. The partner has to answer YES whatever the truth is and develop the answers including more detail.

  • What was the funniest question you heard? Have you taught your students it is PERMITTED to lie in their language class?

Picture memory

Choose a picture from a book. Students have one minute to study the picture. Then they close the book and describe it either in speech or writing.

  • At what stage of the lesson did you use the activity?

Let´s spread rumour

Each student thinks of a simple tale (Who? When? Where? What? Why?). You can help them with a picture from a book/a newspaper. They tell it to their neighbour who adds new details and then retells it to another student, and so on.

  • What about the final story? Was it fun? Did you “record” it? Did you write it down and display in the classroom?
  • How did you prompt your students?

Two true, one false

You all know an icebreaker based on preparing three personal sentences about yourself; one lie, two true sentences. What about personalizing grammar? Students must use specific grammatical structure you want them to revise. E.g. verbs + ing forms. I am good at mathematics. I am mad about blogging. I like ironing.

  • Which three sentences have you prepared about yourself to explain the activity to your students.


Let me know which activities you have tried and how you have modified them.


Have a nice “short activity” week.
Katka